• Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Panorama-10
 • Chata Petrolejka
 • Chata Petrolejka
 • Chata Petrolejka
 • Rozhledna Štěpánka
 • Rozhledna Štěpánka
 • Rozhledna Štěpánka
Turnovská chata1 Turnovská chata2 Turnovská chata3 Turnovská chata4 Turnovská chata5 Turnovská chata6 Turnovská chata7 Turnovská chata8 Panorama-109 Chata Petrolejka10 Chata Petrolejka11 Chata Petrolejka12 Rozhledna Štěpánka13 Rozhledna Štěpánka14 Rozhledna Štěpánka15

Turnovská chata • Chata Petrolejka • Rozhledna Štěpánka

Vítejte na stránkách Turnovské chaty, Chaty Petrolejka a rozhledna Štěpánka

Tato tři malebná místa se nacházejí v Krkonošském národním parku na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.

Turnovská chata je 200 m lesní pěšinou pod rozhlednou Štěpánka. Kultovní horská bouda nabízí pobyty pro školy s mimořádnou nabídkou, ozdravné pobyty, rekreační pobyty, svatby, firemní večírky ....  Je vhodná pro maximální relaxaci vzhledem k její poloze na samotě uprostřed krásné přírody. Má vlastní zdroj vynikající horské vody s certifikací - Minerální.

Chata Petrolejka se nachází na stráních Pasek nad Jizerou pod kultovní restaurací Na Perlíčku - Prdek. Leží přímo na turistické sjezdovce a má vlastní zdroj vynikající horské vody. Nabízíme zimní pobyty v týdenních turnusech. V létě je možno zde pořádat tvořivé kurzy, kurzy jógy apod.

Polohu rozhledny Štěpánka naleznete v kontaktech na Google mapách.

 

Popis jednotlivých objektů:

Turnovská chata:

Turnovská chata je klasickým horským horským rekreačním objektem postaveným začátkem minulého století - v roce 1920. Při pohledu na tento objekt na Vás dýchne nostalgie starých časů známých z filmu "Anděl na horách" jak z hlediska exteriéru, tak z hlediska interiéru. Chata se nachází na samotě v Příchovicích 900 m.n.m. v KRNAPU na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Příjezdová cesta k Turnovské chatě a Štěpánce je asfaltová, nově zbudovaná silnička, jak v létě, tak i v zimě udržovaná.

Chata je umístěna mimo hlavní turistické cesta a je zde naprostý klid.

U objektu Turnovské chaty je možno zaparkovat na neplaceném soukromém parkovišti.

Součástí chaty je velká letní terasa s kapacitou cca 50 míst (v případě potřeby i více )

V přízemí chaty se nachází velká restaurace s barem s kapacitou cca 40 míst, velký sál plně oddělený od baru a restaurace (využitelný pro soukromé akce, firemní večírky, školení, dětské hry i v případě nepřízně počasí, rodinné oslavy, svatby, rauty....) má kapacitu 60 míst při úplném naplnění.

V přízemí objektu je samostatné sociální zázemí pro restauraci a sál.

Kapacita ubytování je 49 lůžek v 15-ti pokojích se splečným sociálním zařízením na každém patře a jeden pokoj s kompletním sociálním zařízením na pokoji - apartmá. Jedná se o dvou aý třílůžkové pokoje viz fitigalerie níže.

Turnovská chata je vhodná pro pobyty rodin s dětmi, školy v přírodě, lyžařské kurzy, firemní akce, turistické a cykloturistické skupiny.........

Více informací o Turnovské chatě nalezneze zde

 

Chata Petrolejka:

Chalupa Petrolejka se nachází na pomezí Krkonoš a Jizerských hor nedaleko Vysokého nad Jizerou a Rokytnicí nad Jizerou. Chata je na stráni s nádherným výhledem do údolí. Přímo vedle chaty je možné najet na sjezdovku.  Ubytování v chatě Petrolejka je v přízemí objektu s kapacitou 10 lůžek. Součástí ubytování je sociální zářízení a kuchyňka s možností vlastního vaření.

Více informací o Chatě Petrolejka naleznete zde

 

 

Rozhledna Štěpánka:

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice.
Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.
Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.
Otevírací doba: duben PO-NE 10:30 - 17:30, květen - červen ÚT-NE 10:30 - 17:30, červenec - srpen PO-NE 10:30 - 18:00, září - říjen ÚT-NE 10:30 - 17:30, listopad - prosinec PO-NE 10:30 - 17:30.

Vstupné je 10 Kč.

K rozhledně můžete vyjet autem. U chaty Hvězda je placené parkoviště.

 Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor, její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Křkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který tehdy vystoupil na vrch Buchstein (dnes Hvězda).
       Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher. Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce.
      Zajímavé národností poměry této části hor se odrazily i na nedokončené rozhledně.
Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena. Výhled z ní je opravdu krásný - kromě západních Krkonoš je odtud velice hezky vidět roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí, stejně jako i údolí Desné a Kamenice a další, podstatně vzdálenější krajina.
      O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté ...
      Obliba rozhledny Štěpánka je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická siluleta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích.
      Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěnný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

Více informací k rozhledně Štěpánka naleznete zde

 

Kontakty

Jan a Marie Staňkovi

Turnovská chata Příchovice 1208
46848 Příchovice

+420 734 327 857
+420 603 806 473

IČ: 81221104

E-mail:
turnovskachata@seznam.cz

chatapetrolejka@atlas.cz
merypett@seznam.cz

 Web:
www.turnovska-chata.cz
www.rozhledna-stepanka.cz
www.chatapetrolejka.cz

Kalendář akcí a aktuality

Žádné nadcházející události

Zobrazit celý kalendář

^