• Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Turnovská chata
 • Panorama-10
 • Chata Petrolejka
 • Chata Petrolejka
 • Chata Petrolejka
 • Rozhledna Štěpánka
 • Rozhledna Štěpánka
 • Rozhledna Štěpánka
Turnovská chata1 Turnovská chata2 Turnovská chata3 Turnovská chata4 Turnovská chata5 Turnovská chata6 Turnovská chata7 Turnovská chata8 Panorama-109 Chata Petrolejka10 Chata Petrolejka11 Chata Petrolejka12 Rozhledna Štěpánka13 Rozhledna Štěpánka14 Rozhledna Štěpánka15

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

Královna Jizerských hor vás vítá !
A tak jako mnoho lidí před vámi, máte nyní možnost – jak pravil Český génius Jára Cimrman


Vylézt nahoru a podívat se dolů".
Jest to odvěká touha lidstva – alespoň na chvíli pohlédnout  na svět z výšky, oprostit se od svých , mnohdy malicherných starostí a zažít ten pocit z pohledů hlubokého vnitrozemí a dálav naší krásné země.
A jako by nám pohled z rozhledny - ať už jakékoliv - nahrazoval tu zvědavě nahlédnout do budoucnosti našich životů...
Ta lidská touha po poznání, tolik vlastní našemu druhu, kéž není nikdy naplněna.
Vždyť  hledání je na životě to nejzajímavější!  A také není nic nudnějšího ucelená sbírka - ať už čehokoliv...

Mnozí z vás přicházejí poprvé, jsou tací kteří  sem zavítají i několikrát a pro jiné je to naposledy.  Kéž každý z vás zažije tam nahoře pocit, doufám nikdy nezevšední.

Tak tedy vzhůru přátelé!  Jasný obzor- dnes i jindy Vám přeje

Staněk Jan, toho času kastelán

Tel.:  +420 603 806 473

!!!! Pozor vstupenky uschovejte !!!

Turnovská chata Vám na ně poskytne 10% slevu na konzumaci

 

Základní informace
Výška stavby     24 m
Počet schodů  78
Konstrukce rozhledny   zděná
Kóta paty rozhledny     959 m n. mořem
Rok vzniku          1847 - 1892
Světadíl               Evropa
Stát        Česká republika
Kraj        Liberecký kraj
Souřadnice         50°44'47,6"s.š., 15°21'57,26"v.d.,

 

Štěpánka

Štěpánka (německy Stephanshöhe) je kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m) v nejzápadnějších Krkonoších, na Příchovickém hřebeni. Nachází se v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenou, okres Jablonec nad Nisou.

Rozhledna je 24 m vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice. Pojmenována je podle arcivévody Štěpána. Stavbu však nedokončil. Práce se na rozhledně zastavily na celých 40 let, kdy o ni pečoval kořenovský horský spolek, který ji od knížete převzal a po čtyřech letech prací ji v roce 1892 otevřel. Štěpánka spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor.

Podle pověsti kníže Rohan zastavil stavbu poté, co mu Cikánka předpověděla, že dokončení rozhledny mu přinese smrt. V září 1892, měsíc pa jejím dokončení, zemřel.

Z rozhledny je pěkný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužsky", Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

Kamenný kříž

Přímo pod rozhlednou Štěpánku se podařilo v roce 2011 nadšencům O.S.Jizeran kompletně zrekonstruovat veliký kamenný kříž, který je architektonickým unikátem. Pravděpodobně je to největší kamenný kříž v ČR. Kříž symbolizuje pietní místo, které tu vybudovali němečtí obyvatelé za 2.světové války jako památku padlým vojákům. Po roce 1945 byl kříž spolu s odsunem Němců zničen.

 

Informace k návštěvě rozhledny Štěpánka / provozní doba, vstupné ........ /:

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příchovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice.
Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.
Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Pod věží je obnoven Maltézký kříž a prostranství s kamennými pomníčky. Ty byly vystavěny na počest padlých sudetských Němců z okolních vesniček.
Otevírací doba: duben PO-NE 10:00 - 16:00, květen - červen ÚT-NE 10:00 - 17:00, červenec - srpen PO-NE 10:00 - 18:00, září - říjen ÚT-NE 10:00 - 17:00, listopad - prosinec PO-NE 10:00 - 16:00.

Mimo hlavní sezony je v pondělí vždy zavřeno.

Vstupné je 30,- kč dospělá osoba, 10,- Kč děti od 3 do 15 let

K rozhledně můžete vyjet autem. U chaty Hvězda je placené parkoviště, u Turnovské chaty je parkování zdarma. Nyní je u hlavní silnice zákaz vjezdu, pro hosty chaty Hvězda a Turnovské chaty je vjezd povolen.

Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor, její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Křkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který tehdy vystoupil na vrch Buchstein (dnes Hvězda).
       Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher. Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce.
      Zajímavé národností poměry této části hor se odrazily i na nedokončené rozhledně.
Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena. Výhled z ní je opravdu krásný - kromě západních Krkonoš je odtud velice hezky vidět roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí, stejně jako i údolí Desné a Kamenice a další, podstatně vzdálenější krajina.
      O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté ...
      Obliba rozhledny Štěpánka je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická siluleta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích.
      Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěnný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

 

 

 

Kontakty

Jan a Marie Staňkovi

Turnovská chata Příchovice 1208
46848 Příchovice

+420 734 327 857
+420 603 806 473

IČ: 81221104

E-mail:
turnovskachata@seznam.cz

chatapetrolejka@atlas.cz
merypett@seznam.cz

 Web:
www.turnovska-chata.cz
www.rozhledna-stepanka.cz
www.chatapetrolejka.cz

Kalendář akcí a aktuality

Žádné nadcházející události

Zobrazit celý kalendář

^